גישור ובניית הסכמות בנושאים עסקיים, ארגוני, יחסי עבודה, בניה ושיפוצים ועוד

אני מאמין שבאמצעות הליך גישור, ניתן בזמן קצר להגיע להבנות והסכמות שייתנו מענה לצרכי הצדדים. ההליך יכול להיות במטרה לבנות אמון, לשקם או לשפר מערכות יחסים ושיתופי פעולה ו/או לסיים מחלוקות תוך הגעה להסכם מסודר ומחייב.

הפניה אלי יכולה לבוא כצעד ראשון לפני בחירה בהליך משפטי ובמקומו, והיא יכולה גם לאחר שכבר התחלתם בהליך משפטי. ההליך מתקיים על ידי באופן אישי ו/או בשילוב של מומחה נוסף, כדוגמת עו"ד או מומחה פיננסי, בהתאם לאופי המקרה.

אתם מוזמנים לפנות אלי לשיחה ראשונית ללא כל התחייבות.

ערן משה מרגלית

גישור עסקי

יתרונות הפניה למשכן שלום להליך גישור ובניית הסכמות:

  • הליך רצוני, ממוקד ויעיל בו הצדדים יכולים לשלוט בתוצאות.
  • חסכון בזמן ובהוצאות משפטיות מרובות.
  • הליך שנעשה בכבוד ומונע את הסלמת המצב.
  • עיסוק במה שחשוב לך באמת ופתרונות יצירתיים.
  • הסכם שאינו יוצר תקדים תוך שמירה על סודיות.

הליכים משולבים – גישור ובוררות גישור ובית דין

מוכן לבוא לגישור אבל חשוב לך להבטיח שהסיפור יסתיים.

מתלבט בין גישור להכרעה על פי דיני התורה.

אחד העקרונות של הליך הגישור הוא 'עקרון הרצוניות' המאפשר לצדדים להפסיק את ההליך בכל זמן נתון.

עקרון זה מאפשר לצדדים 'לשלוט' בתהליך ולסיימו רק במידה והם מרגישים מרוצים, אמנם פעמים רבות 'עקרון' זה מרתיע אנשים מכניסה לתהליך, וזאת משום שקיימת חוסר וודאות באם הוא יסתיים ("למה להשקיע זמן וכסף ולבסוף גם לא להגיע להסכם").

במקרים אלו ניתן לסכם מראש כי במידה ויישארו נושאים שעדיין שנויים במחלוקת, הצדדים מקבלים עליהם את המגשר כבורר או יפנו לדין תורה.

הליך זה נקרא בשפה המקצועית "גישבור", ובו הצדדים מתחילים בהליך גישור רגיל, ורק באם לא יישבו ביניהם את כל ההדורים, הופך המגשר לבורר בעל סמכות להכריע בסכסוך או מפנה את הצדדים לדין תורה.

ואמנם חשוב לתת את הדעת לכך שהפיכת המגשר לבורר – משנה את העמדה הנפשית של המגשר מאדם נטרלי לחלוטין המבקש לעזור לצדדים להבין אחד את השני, לאדם הנדרש להכרעה מי הצודק, שינוי זה יכול להשפיע על התהליך כבר בתחילתו, ומשום כך אנו ב'משכן שלום' ממליצים לעיתים לצדדים להגדיר מראש, בתחילת הליך הגישור – פניה לבורר חיצוני או בית דין באופן מוסכם במידה וההליך לא הסתיים, בדרך זו מובטח לצדדים מצד אחד שהמגשר יעסוק רק בתחום הגישור בלא כל פניה, ומצד שני עדיין ברור שההליך יגיע לסיומו.

 

במקרים אלו ניתן לחתום בעת הכניסה לתהליך על הנוסח הבא:

במידה והליך הגישור לא הסתיים בהסכם ו/או במידה ונשארו נושאים בהם קיימת חוסר הסכמה בין הצדדים, יועבר העניין להכרעת בית הדין____________/הבורר______. חתימת הצדדים על הסכם זה כמוה כחתימה על הסכם בוררות לכל דבר ועניין.

 

שירות מגשר הבית

רוצים מראש להבטיח התנהלות נכונה ומהירה בשעת מחלוקת?

שירות מגשר הבית למוסדות, ארגונים וכיו"ב, נועד להבטיח התנהלות מוכרת וידועה בעת חוסר הסכמה ומצבי מחלוקת אל מול לקוחות, עובדים, ספקים, תלמידים וכיו"ב.

מדובר על הגדרה מראש, כי בעת הצורך, הצדדים יפנו ל'משכן שלום' לשם יישוב ההדורים ביניהם בדרך של גישור.

ניתן להוסיף ולהגדיר כי במידה וההליך לא יסתיים בהסכם ו/או במידה ויישארו נושאים הנתונים במחלוקת יפנו הצדדים לבית דין/בורר מוסכם.

היתרון של הליך זה הוא בעובדה שמדובר על פתרון מהיר וזול לצדדים, השם דגש על שמירה על המוניטין ושמו הטוב של המוסד.

על מנת לשמור על ניקיון כפיים ואפשרות לניטרליות מוחלטת, במצב זה – 'משכן שלום' לא ייתן שירותי ליווי וייעוץ נוספים למוסד, לארגון וכיו"ב.

 

דוגמא לנוסח חוזה:

הצדדים מסכימים, כי בכל מחלוקת או סכסוך בין הצדדים בנוגע להסכם זה, בין במישרין ובין בעקיפין, הן ביחס לפירושו, תחולתו, תוקפו וביצועו, יבואו הצדדים בשלב ראשון לפגישת גישור אצל הרב מרגלית.

ניתן להוסיף:

במידה והליך הגישור לא הסתיים בהסכם ו/או במידה ונשארו נושאים בהם קיימת חוסר הסכמה בין הצדדים, יועבר העניין להכרעת בית הדין____________/הבורר____________.

חתימת הצדדים על הסכם זה כמוה כחתימה על הסכם בוררות לכל דבר ועניין.